Achievements

Asmi Vora, a student from S.P.M. English School, Secondary, of std. VIII is a promising basketball player.  Asmi was selected as the captain of Pune Basketball Team u-13  their team bagged the silver medal.  She then represented Maharashtra for the National Basketball Championship organised by the 'Indian Basketball Federation' held at Rajasthan, where the team won the bronze medal. 

 

Asmi was once again selected as the captain of the Maharashtra Basketbal Team u-14.  She represented Maharashtra at the National Basketball Championship organised by 'School Games Federation of India' at Chhatisgarh held from 9th November to 14th November, 2017.  Asmi was selected as the Team Captain out of 50 players from all over Maharashtra.  We are indeed very proud of Asmi.

IMG20170306130510

The prestigious Dr. Homi Bhabha Balvaidnyanik Competition was conducted for the students of std. VI & IX on 16th September, 2017. 

 

In all 37 students from S.P.M. English School, Secondary, appeared for this exam.  The first round consisted of a written exam. 

 

11 students out of 24 from std. VI & 7 students out of 13 from std. IX were selected for the second level of this exam which consists of Physics, Chemistry & Biology practicals.

 

Jay Kelkar from std. VI stood 1st in the school with 89 marks out of 100.

Shreya Kulkarni and Aditya Chikaskar won 1st prize in  ‘Bharat ko Jano’ Quiz competition organized by Bharat Vikas Parishad.

Winners in junior group

Lasya Pawar (Std V)- 2nd Prize

Viashnavi Joshi (Std VI)- Consolation

 

Winners in Sr. Group

Aarya Jakhade (Std IX)- 1st prize

Sidharth Shinde ( Std X)- Consolation

Our students achieve success in SEED IT IDOL Jr. 2017 Quiz Competition

1. Advay Argade, Std VIII- secured 5th position in Top Ten

The other winners who secured medal of merit are:

1. Soham Walimbe – Std IX

2. Madhur Vaidya- Std VIII

3. Rohan Kulkarni- Std VIII

4. Hrishikesh Walvekar- Std VIII

 

S.P.M. English School pariticpated in an 'Interschool Group Discussion Competition' organsied by D.E.S. Secondary School.  The students of Std. IX and X were eligible to particpate in this competition.

 

In all 13 schools had participated.  The students were given topics on the spot and had to discuss on the given topic for 15 minutes.  Topics highlighting the current issues such as 'Should National Anthem be played in Cinema Halls?', 'Are mobile phones paralysing the minds of the youngsters?', 'Should Open Book Tests be included in the Board Examinations?' etc. were given to the students.

 

The students were addressed and guided by the judges of the competition.  They were told the importance of group discussion and how it is important to think about various aspects related to a particular topic.

 

Mananki Kasture, Anaya Kulkarni, Soham Walimbe, Shweta Deshpande and Mitali Gujarathi from Std. IX represented S.P.M. English School, Secondary, in this competition.  The 'Tejomay Rolling Trophy' was bagged by S.P.M. English School by securing the 1st rank.  Mananki Kasture was awarded a trophy and certificate for the 'Best Speaker'.

 

Kudos to all the Winners !

IMG20170306130510

Planned Speech Competition was held on 22nd Aug, 2017 for std V . The winners are as follows:

1. Shrirang Mulay- 5B

2. Nakshatra Dinkar 5B

3. Sai Ghokhale 5B         

Consolation: Devesh Deshpande 5A

On the Spot Competition was held on 22nd Aug, 2017 for std VIII. The winners are as follows

1. Neha Joshi

2. Hrishikesh Walvekar

3. Ishita Bhagwat

Consolation: Madhur Vaidya, Avisha Moholkar

Dr. Shamrao Kalmadi Highschool, Ganeshnagar, Pune held interschool competition on 18th Aug, 2017. The results are as follows:-

Jr. Group

Urvi Prabhudesai- 1st rank solo singing

Sr. Group

Swanand Patil- 3rd rank solo table.

Aditi Pathak- 3rd rank solo singing

Prize distribution was graced by Swapnil Bandodakar on 19th Aug 2017.

Interschool poster making competition was organized by Muktangan Exploratory Science Centre, Kothrud on 10th Aug 2017

The winners are-

Jr. Group (std V to VII)- 1st prize Suyash Ambi, V A

Sr. Group (std VIII to X)- Consolation prize Reva Joshi, IX B

S.P.M. Secondary School hosted 'The Marcus Cato Inter-School Elocution Competition' for the 18th consecutive year on 22nd July' 2017.

 

This competition provides a stage for budding orators to develop their skills in Public Speaking.  Debates, Poetry Recitation and Book Reviews have been some of the themes for this competition in the past few years.

 

This year a 'Plannned Speech Competition' was organised.  16 schools participated in the competition.  The judge for the competition was Mrs. Shampa Chakravarthy, H.O.D, English Department, Modern College.  Mrs. Chakravarthy was impressed by the brilliant deliveries of the students, who chose from the given topics - 'Challenges faced by the Modern Man / Woman !', 'The World in 2117', 'What Needs to be Done to Help India to Emerge as the Superpower ?', ' A journey of a Thousand Miles Begins with a Small Step'.

 

In her speech, Mrs. Chakravarthy said that she was mesmerized by the content of the speeches and the hard work put in by the students to prepare such good speeches.  She also gave them valuable suggestion that they should prepare their own speech by using their creativity & original ideas.  They should not just depend on material obtained from the internet.

 

A cultural program consisting of a semi classical dance by Surabhi Kulkarni and Santoshi Kulkarni, followed by a medley of songs by Sanika Wagh, Adhishree Kulkarni, Nruta Shah & Isha Patwardhan stole the show.

 

 

 

 

The winners of the competition were -

 

Rank

Name of student

Name of school

1st

Aditya Bhadekar

Bharatiya Vidya Bhavan's Sulochana Natu Vidya Mandir

2nd

Mananki Kasture

S.P.M. English School, Secondary

3rd

Aditya Ramdasi

Millennium National School

Consolation

 

Yashowardhan Bapat

Vikhe Patil Memorial School

 

 

It was indeed a memorable event.   

 

The program was co-ordinated by Miss Supriya Gadre with the guidance from Mrs. Medha Pandit, the headmistress.

 

 

 

IMG20170306130510

MARATHI READING COMPETITION

Date: 27/7/17

WINNERS STD VI

1.     Avani Agashe

2.     Vaishnavi Joshi

Consolation- Arya Kanitkar

 


Winners Std VII

1.     Urvi Prabhudesai

2.     Ram Sumant

                Consolation- Aditya vaidya


Shreya Joshi                         VI B

Shriya Sardeshpande        VI A

Pranav Arankalle                VI B

Consolation

Atharva Jagdale                  VI B

Avani Sathye                       VI A

IMG20170306130510

Bio-energy Urja Utsav Quiz Competition held on 6th July at Bhimsen Joshi Sabhagrigha

1st  Prize-  Rohan Kulkarni, Mehul Avalaskar- 7,500/- Voucher

3rd Prize- Advay Argade, Hrishikesh Walvekar- 4500/- Voucher

IMG20170306130510


1. Omkar Navalgundkar

2. Siddharth Shinde

3. Aditi Kulkarni

 

Consolation

1. Tanisha Joshi

2. Shreya Kulkarni

IMG20170306130510
Std Name Prize Rank
VIII Gujarathi Mitali State Level  15
VIII Walimbe Soham State Level  20
VIII Avalaskar Mehul Special  
VIII Gujarathi Janak Special  
VIII Joshi Siya Special  
VIII Kopardikar Tejomay Special  
VIII Patwardhan Vedant Special  
VIII Kshirsagar Pratik Consolation  
VIII Kulkarni Arundhati Consolation  
VIII Mhaiskar Tejas Consolation  
VIII Avchat Omkar Certificate  
IX Jagtap Raj State Level  17
IX Purandare Preeta State Level  20
IX Mahajan Anvita District Level 2
IX Kamthe Samruddhi District Level 3
IX Khaladkar Ketaki Special  
IX Kulkarni Shreya Special  
IX Panse Sharvari Special  
IX Joshi Jaai Consolation  
IX Khare Om Consolation  
IX Kulkarni Kaumudi Consolation  
IX Mahajan Isha Certificate  
IX Pise Aditya Certificate  
IX Shinde Siddharth Certificate  
IX Sumant Hari Certificate  
X Bhadsawale Rohan State Level  15
X Diwate Manasi District Level 3
X Gadhave Chinmay District Level 3
X Kulkarni Akash District Level 7
X Joshi Sumedh Special  
X Pendse Prachi Special  
X Ghan Yash Consolation  
X Mashalkar Varad Consolation  
X Katikar Devang Certificate  

The high school scholarship results for STD 5 and STD 8 have brought laurels for SPM.

66 students appeared from STD 5 and 29 students appeared from STD 8 this year.

Hard work, consistency and dedication on part of the students have contributed to these outstanding results.

The examination was conducted in March 2017. 16 students from class 5 and students from class 8 received a scholarship. We wish to congratulate the brilliant performance of the following students.

Std 5

1

Soham Wad

262

2

Hrishit Kulkarni

252

3

Jay Kelkar

250

4

Ishan Chine

244

5

Pranav Apte

242

6

RhiaNevgi

238

7

Anushree Surve

236

8

Kaustubh Apte

232

9

Soham Kadam

224

10

Avani Agashe

222

11

Aarya Kanitkar

222

12

Pranav Arankalle

222

13

Aadit Mulgund

222

14

Jui Bhat

218

15

Aadi Chipalkatti

212

16

Apoorva Kulkarni

212

 

Std 8

1

Janak Gujarathi

266

2

Soham Walimbe

252

3

Tejas Mhaiskar

250

4

Mitali Gujarathi

250

5

Siya Joshi

250

6

Kapil Salunke

248

7

Riddhi Sabane

242

8

Mehul Avalaskar

240

9

Arundhati Kulkarni

218

10

Mrunmayee Phatak

216

11

Tejomay Kopardekar

216

12

Vedant Patwardhan

214

13

Dhruv Mirajkar

212

14

Omkar Avachat

210

15

Pratik Khirsagar

206

16

Amruta Kavatkar

200

 

Result 100%

Total Appeared 95

First Class -   16       Distiction-     79       Above 90-    34

Toppers

1. Rama Sane 99.60%

2. Akash Kulkarni 99.20%

3. Rohan Bhadsawale  98.40%

4. Omkar Phadke         97.60%

    Aabha Pingale          97.60%

5. Vedashree Nilangekar  97.20%

 

Subject Wise Toppers

1. English 90/100   Pendse Prachi

2. Sanskrit 100/100          Sumedh Joshi

                                                Akash Kulkarni

3. Hindi/ German   92/100          Neel Adke

4. Marathi    91/100          Omkar Phadke

5. Maths       99/100         

            1) Vedang Kulkarni

            2) Aabha Pingale

            3) Sayali Gadre

            4) Sanket Deshpande

            5) Varad Mashalkar

            6) Landge Amey

            7) Adke Neel

            8) Gadhave Chinmay

6. Social Science 99/100  Tejas Deshpande

7. General Maths   95/100          Ansh Agarawal

8. Science     98/100

            1)Omkar Phadke

            2) Aabha Pingale

            3) Archit Devadhar

            4) rama sane

            5) Chinmay Gadhave

            6) Rohan Bhadsawale

            7) Amey Landge

IMG20170306130510